Your browser does not support JavaScript! The site cannot be displayed properly.
صفحه نخست مشاهده عكسهاي سفره عقد مشاهده انواع يادبود (Gift) سفره عقد لباس عروس - خدمات مجالس - آرايش عروس چيدمان وسايل بر اساس هنر فنگ شويي تماس با ماسفره عقد توتوآ سفره عقد توتوآ سفره عقد توتوآ
تماس
با ما
تماس با ما
چيدمان
بر اساس
فنگ شويي
چيدمان بر اساس فنگ شويي
لباس عروس
خدمات مجالس
آرايش عروس
خدمات مجالس - آرايش عروس تاريخچه - مقالات - آموزش
انواع
يادبود
(Gift)
انواع يادبود (گيفت)
سفره
عقد
گالري عكس سفره عقد
بازگشت
به صفحه
نخست
صفحه نخست
سفره عقد يا سفره گواه
مراسم عروسي نزديك است. عروس و داماد و خانواده هايشان در تكاپو هستند. خريد لباس براي عروس و داماد، خريد جواهرات و حلقه، خريد آيينه و شمعدان، تدارك شام عروسي و مهيا كردن محل برگزاري جشن، انتخاب سفره عقد و دعوت ميهمانان. همه در تلاشند تا در يك شب به ياد ماندني و باشكوه، عروس و داماد وارد مرحله جديدي از زندگي خود شوند. مرحله جديدي كه شايد اهميت آن هم تراز تولد باشد. آداب و رسوم و سنتها اجرا مي شود و روز عروسي فرا مي رسد. سفره عقد پهن مي شود و عروس و داماد مقابل آن مي نشينند و به خطبه عقد گوش مي دهند. ميهمانان نيز شادي كنان در كنار آنها حضور دارند. همه به سفره عقد نگاه مي كنند. برخي تزئين آن را مي پسندند و برخي ديگر آن را با سفره هاي عقدي كه در ديگر مراسم ها ديده اند مقايسه مي كنند. يكي ميگويد زيباست و ديگري مي گويد مي توانست بهتر باشد. اما انگار كمتر كسي ميداند كه چرا اين سفره گسترده شده است. در اكثر اوقات حتي خود عروس و داماد نيز نمي دانند به چه دليل مقابل اين سفره نشسته اند و در سفره عقدشان چه چيزهايي وجود دارد – چرا كه اين سنت زيبا نيز همانند بسياري ديگر از آداب و رسوم ما، تنها شكل ظاهري و كليشه اي خود را حفظ كرده و فرهنگ زيبا و اصيل ايراني در زير غبار تجمل گرايي و فخر فروشي محو شده است. شايد اگر بار ديگر سنتهاي اصيل مردم به آنها بازشناسانده شود و معني و مفهوم و تاريخچه سنتهاي جشنها و مراسم ايراني بازگو گردد، بسياري از عروس و دامادها محو زيباييهاي معنوي سنتها گردند و به جاي پرداختن به ظواهر، با درك صحيح از فلسفه وجود مراسم عروسي، با صرف هزينه كمتر اما با عشق بيشتر به شروع زندگي و تداوم آن به خانه بخت روانه شوند. ما بر آن شديم تا در اين مقاله و مقالات آتي به شرح سنت گستردن سفره عقد و اجزاي بكار رفته در آن پرداخته و نحوه گستردن و تزئين اين سفره را آموزش دهيم. باشد كه اين گام، گامي باشد تا پيش از اجرا كردن كوركورانه سنتها، درباره هر يك از آنها بيانديشيم و آگاه شويم.

سفره عقد چيست؟
سفره عقد يكي از آداب زيباي ايرانيان قديم است. زرتشتيان به آن سفره گواه مي گويند. اين سفره در مراسم عقد يا عروسي گسترده مي شود و عروس و داماد هنگام خواندن خطبه عقد مقابل آن مي نشينند و عقد جاري مي گردد. (در آيينهاي باستاني، در هر جشن يا مراسم مذهبي سفره اي گسترده مي شد) سفره عقد مربوط به بهترين ساعات زندگي هر فرد به شمار مي آيد و پسنديده است كه هر چه رنگين تر و با شكوه تر برپا گردد. در گذشته نيز در چيدن آن از زيباترين ظروف استفاده مي شده و براي خود سفره نيز معمولا پارچه اي زيبا بكار مي رفته است. برخي بر اين اعتقادند كه پارچه سفره عقد حتما بايد سفيد باشد و برخي ديگر از پارچه سبز استفاده مي كنند. در هر صورت سفيد نمادي از پاكي و سپيد بختي است و رنگ سبز نيز نشانه حيات و جاودانگي است. البته در اقوام گوناگون ايراني رنگ سفره عقد نيز همانند لباس عروس كه در برخي از آنها رنگهاي متنوعي دارد، متغير است و تمام رنگهاي شاد داراي مفهوم و معاني زيبايي هستند. پس انتخاب رنگ سفره عقد مي تواند بنا به سليقه عروس و داماد تغيير كند و استفاده از هر رنگي كه براي آنها نشاط و آرامش ايجاد كند جايز است.

اجزاي سفره عقد
در سفره عقد اجزاي زيادي وجود دارد كه برخي از آنها بسته به نوع فرهنگ هر قوم متفاوت است، اما برخي ديگر در اكثر سفره هاي عقد موجودند كه به شرح زيرند:
 1. قرآن مجيد: در سفره عقد قرآن نشانه پايبندي عروس و داماد به دين آسماني است. همچنين وجود اين كتاب مقدس در سفره، باعث تبرك و مباركي مي شود.
 2. آيينه: آيينه نمادي از زلالي است و نشانه وجود صداقت و صافي در ميان عروس و داماد مي باشد. آيينه بر سر سفره به گونه اي قرار مي گيرد كه عروس و داماد تصويرشان را در آن ببينند. آيينه علاوه بر اينكه نمادي از روشنايي و گشايش راه است، به علت اينكه تصوير را منعكس مي كند به معني دو برابر شدن و زايش نيز هست. قاب آيينه معمولا از جنس فلز است ولي گاهي از بلور و چيني نيز استفاده مي شود.
 3. شمعدان: يك جفت شمعدان در دو سوي آيينه قرار مي گيرد و روشنايي شمع نماد روشنايي پيوند عروس و داماد و گرماي آتش نماد گرمي پيوند آنها است.
 4. حلقه: حلقه يكي از اجزاي مهم سفره عقد و شايد پر اهميت ترين آن باشد، چرا كه حلقه از معدود اجزاي سفره عقد است كه تا آخر با عروس و داماد مي ماند. پس از جاري شدن صيغه عقد، عروس و داماد حلقه را در انگشت يكديگر جاي مي دهند – حلقه نماد پيماني است كه بين عروس و داماد بسته مي شود و به اين مفهوم است كه عهد و پيمان آنها همچون حلقه نمي تواند شكسته شود. همچنين نمادي است از دوستي، وفاداري به تعهدات و پيمانهاي بسته شده و همچنين نمادي از حلقه سعادت و خوشبختي است. انتخاب انگشتي كه حلقه در آن جاي مي گيرد نيز مفهوم خاصي دارد چرا كه اين انگشت تنها انگشتي است كه يك رگ مستقيم به قلب دارد. بنابراين حلقه در ازدواج از اهميت ويژه اي برخوردار است.

تزئين جاي حلقه
وسايل لازم
 • قيچي
 • روبان
 • ظرف مناسب براي جاي حلقه (بهتر است ظرفي را انتخاب كنيد كه با يك سيني همراه باشد)
 • اسفنج يا چوب به شكل استوانه 2 عدد
 • نخ و سوزن
 • گلهاي تزئيني و برگ
 • پارچه متناسب با رنگ سفره از جنس ساتن يا تافته
 • شمع استوانه شكل
 • جاي حلقه كوچك
  براي مشاهده تصوير بزرگتر كليك كنيد
 1. ابتدا پارچه را به صورت مستطيلي حدود دو برابر عرض ظرف بريده سپس آن را دولا كنيد و از گوشه پارچه با كوك هاي درشت پارچه را بدوزيد و نخ را بكشيد تا جمع شود.

 2. براي مشاهده تصوير بزرگتر كليك كنيد
 3. وقتي به انتهاي پارچه رسيديد دو سر پارچه را جمع كنيد و قسمت جمع شده را محكم بدوزيد


 4. براي مشاهده تصوير بزرگتر كليك كنيد
 5. استوانه هاي اسفنجي را با بقيه پارچه كاملا بپوشانيد و هر دو استوانه را همراه پارچه اي كه آماده كرده ايد در ظرف قرار داده و از زير چسب بزنيد تا محكم شود.

 6. براي مشاهده تصوير بزرگتر كليك كنيد
 7. گل هاي تزئيني را همراه برگها به صورت دسته گل درآورده و روبان را به شكل پاپيون به آن گره بزنيد.

 8. براي مشاهده تصوير بزرگتر كليك كنيد
 9. شمع استوانه شكل را در وسط ظرف ميان دو استوانه پارچه اي قرار دهيد و دسته گل آماده شده را طوري در ظرف بچسبانيد كه از قسمت جلوي ظرف ديد كامل داشته باشد.
 10. جاي حلقه هاي كوچك را روي استوانه ها بچسبانيد. (مي توانيد از داخل جعبه هاي انگشتر كه از جواهر فروشي تهيه مي شود استفاده كنيد و يا يك تكه ابر مربع شكل را از قسمت وسط به اندازه حلقه برش دهيد.)
 11. حلقه ها را داخل جا حلقه اي قرار داده و شمع را روشن كنيد.
ظرف حلقه زيباي شما آماده شده است. همچنين مي توانيد آن را در مراسم نامزدي نيز استفاده كنيد. ظرف آماده شده را كنار گذاشته تا بقيه اجزاي سفره را آماده كنيد.

ادامه دارد...
تمامي حقوق محفوظ و متعلق به سايت توتوآ مي باشد. تماس با ما